OKUL REDDİ -OKUL FOBİSİ

OKUL ZAMANI YAKLAŞIYOR..

Okul Reddi ve Okul Fobisi Nedir - Nasıl Ele Alınmalıdır?Okul zamanı yaklaşıyor. Bazı çocuklar okula keyifle giderlerken bazıları için çok zorlayıcı bir deneyim yaklaşıyor. Okul fobisi okul reddi nedir?
Okul Fobisi Okul Reddi Nasıl Ele Alınmalıdır?

Okul fobisi, okuldan kaçınma ve okul reddi olarak da isimlendirilen , okula gitmeye karşı irrasyonel, inatçı bir korku yaşayan çocuklarda anksiyete bozukluğunu tanımlayan bir terimdir.

Okuldan kaçınan çocuklar ebeveynleri veya bakıcıları ile yakın temas içinde olmak isterler, oysa ki okula hazır çocuklar bu ihtiyacı bu denli yoğun hissetmez. Okul fobisi olan çocuklar genellikle güvensiz, hassas ve duygularıyla nasıl başa çıkacaklarını bilemeyen çocuklardır. Endişeli görünürler ve okula gitme düşüncesiyle fiziksel olarak da hastalanabilirler.

Normal ayrılma kaygısı tipik olarak 18 ila 24 ay arasında ortaya çıkar. Bu yaştaki çocuklar, ebeveynlerinden ayrıldıklarında öfkelenebilir, ağlayabilir ve / veya öfke krizine girebilirler. Bununla birlikte, 24 aydan büyük çocuklar da evden uzak durmakta zorluk çekmeye devam ediyor olabilirler. Bu çocukların ebeveynleri genellikle dikkatli ve sevgi dolu olmakla birlikte aşırı korumacı olabilir. Sonuç olarak, bazı öğrenciler özgüvenden ve okul hayatıyla başa çıkma yeteneğinden yoksundur. Okul fobisi için daha yüksek risk faktörü gösteren bir çocuk, hiç kardeşi olmayan ve/veya en küçük çocuk veya kronik olarak hastalığı bulunan bir çocuktur.