Çocuğunuz Karar Veremiyorsa ..Seçim Yapmakta Zorlanan Çocuklara Nasıl Yardım Edilmeli ?

Basketbola mı yoksa futbola mı yazılsınlar? Yarın ne giyecekler? Kahvaltı için ne isterler? Hangi arkadaşını eve davet etmek ister? Hangi dondurma çeşidini yemek ister?

Hayat büyük, küçük birçok seçimle dolu fakat bazı çocuklar için bir seçim yapmak sancılı bir süreç olabiliyor. “Bilmiyorum! Karar veremiyorum!” diye yakınabilirler. Ya da bir seçim yaparlar fakat hızlıca fikir değiştirip diğerini tercih edebilirler. “Kırmızı olan! Yok yok mavi olan! Hayır kırmızı olan!” Seçmedeki stres kimi zaman gözyaşları ile sonuçlanabilir.

Ebeveyn olarak bütün bu dramayı atlayıp onların yerine bir tercihte bulunmak cazip gelebilir. Fakat karar verebilmek hayati bir beceridir ve çocuklar pratik yaptıkça bu becerilerini geliştirirler. Her bir tercih anında çocuk kendi kimliğini oluşturur “Bu benim için önemli olan. Bu benim ,ya da olmak istediğim, en azından şimdilik.” Bu önemli gelişim fırsatını onların elinden almak istemeyiz.

ÇOCUKLARA KARAR VERMEDE NASIL YARDIM EDİLİR

Ebeveynlerin çocukları yerine karar vermeden onlara yardımcı olabileceği birçok farklı yöntem vardır. İki seçenek sunmak seçimin zorluğunu azaltır. Bazı stratejileri öğretmek örneğin “yazı-tura atma”- “ya şundadır ya bunda” veya” artı eksi yönleri listeleme” yardımcı olabilir.

Daha önemli kararlar için bir stratejide “ Eğer şuan hemen karar vermem gerekseydi hangisini seçerdim?” sorusunu tekrar tekrar kendimize sormak. Zamanla bir patern oluşur ve bir tercihe kendinizi daha yakın hissettiğinizi fark edebilirsiniz.