• izmir çocuk psikoloğu

İZMİR-WISC-IV ZEKA TESTİ

En son güncellendiği tarih: 2 Ara 2019


İZMİR - WISC-IV ZEKA TESTİ ve KULLANIM ALANLARI


Dünya ve Türkiye genelinde bilinen en yaygın, kapsamlı, güvenilir ve güncel zeka testi olan Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-4) , bireysel olarak uygulanan ve 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocukların bilişsel yeteneklerini ölçen, klinik ölçme aracıdır. Bu ölçek Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-III’ün yenilenmiş güncel biçimidir.

WISC-IV, 10 temel alt test ve 5 yedek alt testten oluşan bir uygulamadır. Temel alt testler; sözel bilgi, sözel ifade, algısal akıl yürütme ve organizasyon, sosyal bilgi, kısa süreli işitsel bellek, dikkat, konsantrasyon, zihinsel işlemleme hızı, görsel-motor ve ince motor koordinasyon becerilerini ölçmektedir.

Wisc-r zeka testi, Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen eğitimden geçmiş ve sertifikalandırılmış Psikologlar tarafından uygulanabilmektedir.

Wisc-r testi, uygulayıcının tecrübesine ve bilgisine bağlı olarak ,Öğrenme Bozukluğu, Dikkat eksikliği, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Dürtüsellik, Kaygı Bozukluğu, Antisosyal Davranış Özellikleri, Organik Beyin Hasarları gibi durumlarda tanı konulmasına yardımcı olan bir testtir.

Özellikle tanıya yönelik uygulamalarda psikoloğun test yorumlama tecrübesi önem kazanmaktadır.

Çocuğun yaşına göre değişebilmekle birlikte ,WISC-R zeka testi uygulaması 90 - 120 dk. aralığında sürmektedir. Çocuğun test alma koşulları sonucu etkileyebileceği için ,en uygun koşulları sağlamak önemlidir. Testin ideal uygulanma saati sabah 10:00 ile öğlen 14:00 aralığındadır. Çocuğun karnının tok olması, uykusunu almış olması, herhangi bir rahatsızlığının bulunmaması ,rahat giysiler içinde olması gibi faktörler , WISC-R testinde çocuğun tüm potansiyelini sağlıklı şekilde ortaya koyabilmesini sağlar.

İzmir Wisc-r Zeka Testi Uygulama -Detay bilgi için : (0232) 336 3684 - (0533) 328 62 72

EMPATİ İZMİR PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK & AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİ#izmirwiscr

#izmirwisc4

#izmirzeka

#izmirzekatesti

6 görüntüleme
  • Instagram
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Clean Grey

© Empati İzmir Psikolojik Danışmanlık Merkezi

İzmir Çocuk Psikoloğu

6345 Sokak No:22 K:1 D:2 Bostanlı Karşıyaka İzmir

Tel: 232.336 36 84

Gsm: 533.328 62 72

info@empatizmir.com

İzmir

Çocuk Psikoloğu