top of page

Çocuklarla EMDR Terapi

EMDR NEDİR ?

EMDR  (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)  ilaç ve hipnoz kullanılmadan yapılan bir psikoterapi uygulamasıdır. EMDR Terapisti-psikolog, danışana çift yönlü uyarım (bilateral uyarım) vererek ( göz hareketleri -dokunma-müzk veya ses )   danışanın beyninin her iki yarım küresini hafifçe uyarır ve bu şekilde danışanın kendisini rahatsız eden bellek ve duygulara yoğunlaşmasını sağlar. 

EMDR HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR ?

 EMDR özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun iyileştirilme sürecindeki başarısıyla bilinmektedir ve bu konuda bir çok araştırma yapılmıştır ve Dünya Sağlık Örgütünde onaylı bir psikoterapi yöntemi olarak yerini almışır.

EMDR , çocuk,ergen  ve yetişkinlerde kaygı durumları, korku ve fobiler, suçluluk duygusu, öfke, travma sonrası stres bozukluğu , bazı depresyon çeşitleri,  yas , kişinin kendisine dair negatif inançları ve ayrıca performans geliştirme gibi  durumlarda kullanılır.

Çocuk ve Ergenlerde EMDR

Emdr, her yaş grubuna uygulanabilen bir tekniktir. Ancak çocuklarda daha farklı şekilde uygulanır.

Dolayısıyla çocuklarla EMDR uygulayan çocuk psikoloğunun , çocuk ve ergenlere uygulanan EMDR Teknikleri eğitiminden geçmiş olması önem taşır.

Çocuklar, yaşadıkları travmalarla doğrudan yüzleşemeyecekleri için , resim, oyun,hikaye gibi tekniklerle emdr sürecinden geçerler.

Çocuk ve Ergenlerde EMDR kullanılabilecek durumlar; korkular, fobiler, travma sonrası stres bozukluğu semptomları, takıntılar, kekemelik,öfke kontrolü, dürtüsellik, özgüven geliştirme, performans kaygısı, performans geliştirme, ve özellikle son dönemlerde sınav kaygısını önemli ölçüde nötrlemesi ve başarıyı arttırması sebebi ile sınav kaygısı semptomları olarak sıralanabilir.

Merkezimizde sınav kaygısını azaltmakta kullanılan EMDR destekli PER-GEL programı , öğrencilerin sınavlarda daha başarılı olmasını sağlamaktadır.

EMDR Kimler Uygulayabilir ?

Özellikle çocuk ve ergenlerde uygulanan EMDR Terapisini , Çocuk ve Ergen EMDR sertifikasyon eğitimlerini almış uzman psikologların uygulaması gereklidir.

EMDR Zarar Verir mi ?

Emdr terapisi, hipnoz veya ilaç tedavisi içermez.Anıları veya yaşantıları silmez. Dolayısı ile zarar de vermez. Sadece olumsuz etkileri azaltır.

Ancak alanında uzman olan ve eğitimlerini tamamlamış ,deneyimli çocuk psikologlarının uygulaması önemlidir.

bottom of page