top of page

İzmir DEHB Davranış Terapisi


Davranış terapisi, çocuğun davranışını, kendini kontrol etmesini ve özgüvenini artırabilen dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) için etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle 12 yaşından küçük DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite) tanısı almış çocuklarda davranış terapisi ileriki yaşlarda oluşabilecek problemlerin de önlenmesinde fayda sağlar. Ailenin de terapiye katılımı önemlidir. 6 yaşından küçük çocuklar için DEHB ilacı verilmeden önce davranış terapisi ve ebeveyn eğitimi denenmelidir.

Ebeveynler,uzman bir psikolog tarafından davranış terapisi konusunda eğitildiğinde, DEHB'li çocuklarının okulda, evde ve ilişkilerde başarılı olmalarına yardımcı olacak beceri ve stratejileri öğrenirler. Davranış terapisini öğrenmek ve uygulamak zaman ve çaba gerektirir, ancak çocuk ve aile için kalıcı yararları vardır.


DEHB ile çalışan uzman bir psikolog davranış terapisine aileyi de katarak neler yapar ?

Ebeveynlere, çocuklarının davranışlarını yönetmek için pozitif yapı ve tutarlı bir disiplin kullanan beceri ve stratejileri öğretir.

Ebeveynlere çocuklarıyla etkileşimde bulunmanın ve iletişim kurmanın olumlu yollarını öğretir.

Ebeveynlerin çocuklarıyla pratik yapmaları için etkinlikler hazırlar.

İlerlemeyi izlemek, koçluk ve destek sağlamak için aile ile düzenli olarak görüşür.


Ebeveynler, küçük çocuklarının davranışları üzerinde en büyük etkiye sahiptir. DEHB'li küçük çocuklar için sadece ebeveynleri eğitmeye odaklanan terapi önerilmektedir, çünkü küçük çocuklar ebeveynlerinin yardımı olmadan kendi davranışlarını değiştirebilecek kadar olgun değildir. Bazı terapistler DEHB'li küçük çocukları tedavi etmek için oyun terapisi veya konuşma terapisi kullanabilirler. Oyun terapisi, çocuklara deneyimlerini ve duygularını oyun yoluyla aktarmaları için bir yol sağlar. Konuşma terapisi, zihinsel ve duygusal bozuklukları tedavi etmek için çocuk ile terapist arasındaki sözlü iletişimi kullanır. Bunların herbiri DEHB i olan küçük çocuklarda semptomları biraz olsun azaltabilir. Ancak DEHB in yaşam boyu bir durum olduğu unutulmamalıdır.


Davranış terapisini öğrenmek ve uygulamak zaman ve çaba gerektirir, ancak çocuk için kalıcı yararları vardır. Dehb alanında çalışan uzman psikoloğunuzdan bu konuda destek isteyin.# izmirdehb

# dehbtedaviComments


Çok Okunanlar
Son Yazılar
Arşiv
Etikete Göre Arayın
Bizi Takip edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page