COVID-19 Çocuklara Psikolojik Etkisi


covid 19 koronavirüs çocuklara psikolojik etkisi

COVID-19 – Korona Virüsün Çocuklara Psikolojik Etkisi


İçinde bulunduğumuz dönem, dünya çapında yaşanan pandemik durum yüzünden belirsiz ve endişe verici. Hayatlarımız değişti. Belirsizlik ,insanlar için tahammülü en zor duygudur. Panik yapmadan belirli düzeyde bir endişeyi kabul etmek uygun çünkü ancak bu şekilde hastalık riskini azaltan önlemlerin alınması mümkün olabiliyor. Kaygının şu dönemde koruyucu bir duygu olduğunu unutmayalım. Biz yetişkinler belirsizlikler içinde kaygımızı sağlıklı seviyede tutmaya gayret etsek de ,çocukların yaşadıkları bu durum ile başa çıkmasını sağlamak ebeveynler için çok da kolay olmayabilir.

Stresli olaylara nasıl tepki verileceği konusunda çocukların rehberlik için yetişkinlere baktıklarını bilmemiz çok önemlidir. Ebeveynler aşırı endişeli görünüyorsa, çocukların da kaygısı artabilir.

Çocuklara olumlu önleyici tedbirleri öğretmek, onlarla korkuları hakkında konuşmak ve onlara enfeksiyon riskleri üzerinde bir miktar kontrol duygusu vermek ( ellerimizi yıkayarak, kimseye yaklaşmayarak, evden çıkmayarak kendimizi koruyabiliriz ..gibi) kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sakin ve güven verici olun.

Çocuklar ebeveynlerinin sözlü ve sözsüz tepkilerini takip ederek duygularını buna göre yaşarlar.

COVID-19 için önleme çabalarınız ve izlediğiniz, duyduğunuz,okuduğunuz olaylar hakkında söyledikleriniz ve yaptığınız şeyler, çocuklarınızın endişesini artırabilir veya azaltabilir.